۶توافق انجمن سنگ آهن و‌ سازمان بنادر برای بهبود صادرات

صفحه اصلی اخبار و رسانه ۶توافق انجمن سنگ آهن و‌ سازمان بنادر برای بهبود صادرات

سعید عسکرزاده دبیرکل انجمن سنگ آهن ایران در گفتگو با معدن ۲۴ درخصوص محتوای جلسه روز گذشته انجمن با معاون اموربندری و اقتصادی و مناطق آزاد سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرددر روز یکشنبه ۲۲ مهر ماه جلسه¬ای با حضور تعدادی از اعضای هیات مدیره انجمن، شرکت¬های درگیر در امر صادرات و مسئولین مرتبط در سازمان امور بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی ایران در دفتر دکتر حسن¬زاده معاون اموربندری و اقتصادی و مناطق آزاد سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد. در این جلسه مشکلات فعلی و راهکارهای عبور از آنها بررسی و موارد زیر مورد توافق قرار گرفت.
1- استفاده از ظرفیت ریلی و ظرفیت خالی بندر امام خمینی برای پهلوگیری کشتیها مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد با حمایت وزارت راه تخفیف هایی در این زمینه درنظر گرفته شود تا اعضای انجمن بتوانند کالای خود را با حمل ترکیبی (ریلی-جاده¬ای) ده درصد ارزانتر از حمل زمینی به بندر عباس به بندر امام خمینی برسانند.
2- مقرر شد علاوه بر اسکله¬های موجود و علیرغم اختصاص دو اسکله دیپ درفت (برای ایجاد امکان پهلوگیری کشتیهای فله¬بر سوپرامکس بیشتر) که با توجه به مذاکرات قبلی و پس از حضور نمایندگان انجمن در بندرعباس به ظرفیت حمل اضافه شده بود، یک اسکله دیگر نیز به بارگیری فله اختصاص یابد.
3- چنانچه یک خط کشتیرانی تضمین کار بلندمدت برای ایران و حمل سنگ آهن ایران را بدهد سازمان آمادگی دارد تا ۵۰ درصد در همه هزینه¬های خود تخفیف بدهد.
4- چنانچه شرکتهای معدنی برای تولید کانتینرهای open top سرمایه¬گذاری کنند، سازمان نیز تجهیزات لازم برای تخلیه را تامین خواهد کرد تا سرعت تخلیه به شکل چشمگیری افزایش یابد.
5- چنانچه شرکتهای عضو انجمن به دلیل مهیا نبودن اسکله مجبور به شیفتینگ گردند. این شیفتینگ اداری محسوب شده و هزینه¬ای نخواهد داشت. بدیهی است اعضای محترم برای این امر می¬بایست با انجمن هماهنگ بوده و انجمن خود را موظف میداند موضوع را برای اعضای خود پیگیری و حل نماید.
6- انجمن دغدغه های خود درخصوص محوطه انبار را مشخص نموده و به سازمان اعلام نماید. چنانچه انجمن مستنداتی مبنی بر عدم صلاحیت انبارداران ارائه نماید، سازمان در راستای اصلاح اقدام خواهد کرد. همچنین چنانچه انجمن شرکتی را متشکل از صاحبان بار معرفی کند سازمان آمادگی دارد زمین مورد نیاز برای انبار را واگذار کند.
با توجه به موارد شش گانه فوق از شرکتهای فعال در حوزه صادرات سنگ آهن درخواست داریم که چنانچه نواقصی در عضویت آنها در انجمن وجود دارد به سرعت رفع نمایند تا انجمن بتواند خدمت لازم را به اعضای محترم ارائه کند.


ارسال دیدگاه
دیدگاه شما بعد از تایید در قسمت نظرات نمایش داده خواهد شد.
لطفا نام را وارد نمایید.
لطفا متن دیدگاه را وارد نمایید.