امروز یکشنبه - 4 اسفند 1398
تحریم صادرات فلزات ایران می تواند درآمد ارزی کشور را به میزان قابل توجهی کاهش دهد
قدیر قیافه، عضو هیات مدیره انجمن سنگ‌آهن ایران:
تحریم صادرات فلزات ایران می تواند درآمد ارزی کشور را به میزان قابل توجهی کاهش دهد
تاریخ انتشار : 29 اردیبهشت 1398
عضو هیات مدیره انجمن سنگ آهن در گفتگو با معدن نامه دلایل اصلی تاکید آمریکا بر فلزات را اینگونه مطرح کرد: با توجه به اینکه ارزش صادرات فلزات در سال گذشته ۵ میلیارد و ۷۳۴ میلیون دلار بوده و ارزش صادرات غیرنفتی ایران ۴۴ میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار محاسبه شده است ، ارزش صادرات فلزات به ارعضو هیات مدیره انجمن سنگ آهن در گفتگو با معدن نامه دلایل اصلی تاکید آمریکا بر فلزات را اینگونه مطرح کرد: با توجه به اینکه ارزش صادرات فلزات در سال گذشته ۵ میلیارد و ۷۳۴ میلیون دلار بوده و ارزش صادرات غیرنفتی ایران ۴۴ میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار محاسبه شده است ، ارزش صادرات فلزات به ارزش کل صادرات غیرنفتی ایران رقمی نزدیک به ۱۳ درصد است که این گواهی بر اهمیت بالای فلزات در اقتصاد کشور دارد و تحریم این بخش می تواند درآمد ارزی کشور را به میزان قابل توجهی کاهش دهدزش کل صادرات غیرنفتی ایران رقمی نزدیک به ۱۳ درصد است که این گواهی بر اهمیت بالای فلزات در اقتصاد کشور دارد و تحریم این بخش می تواند درآمد ارزی کشور را به میزان قابل توجهی کاهش دهد

این روزها شاهد فشارهای سیاسی آمریکا بر ایران هستیم که کاملا برنامه ریزی شده بخش های مهم کشور را به نوبت هدف قرار داده ابتدا با بحث نفت به عنوان یک اتکای درآمدی در بودجه دولت، سپس قرار دادن سپاه در لیست تروریستی و حالا با تاکید و محدودیت های بیشتر در بخش فلزات اقدامات خود را پیش می برد. اگر شرایط یک تحریم عمومی بود تبادلات تا این حد زیر ذره بین قرار نمی گرفت ولی به واسطه این تاکید روی بخش فلزات ماندگاری در بازار جهانی و تثبیت سهم صادراتی فلزی در سطح بین المللی را سخت می کند. بعلاوه اینکه در این شرایط همچنان بخش خصوصی بیشترین ضرر را خواهد کرد؛ در این خصوص با قدیر قیافه، عضو هیات مدیره انجمن سنگ آهن گفتگویی داشتیم.

عضو هیات مدیره انجمن سنگ آهن در گفتگو با معدن نامه دلایل اصلی تاکید آمریکا بر فلزات را اینگونه مطرح کرد: با توجه به اینکه ارزش صادرات فلزات در سال گذشته ۵ میلیارد و ۷۳۴ میلیون دلار بوده و ارزش صادرات غیرنفتی ایران ۴۴ میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار محاسبه شده است ، ارزش صادرات فلزات به ارزش کل صادرات غیرنفتی ایران رقمی نزدیک به ۱۳ درصد است که این گواهی بر اهمیت بالای فلزات در اقتصاد کشور دارد و تحریم این بخش می تواند درآمد ارزی کشور را به میزان قابل توجهی کاهش دهد بعلاوه اینکه در یک دهه گذشته صادرات فولاد و آهن ایران حدود ده برابر شده است که همین رشد صادرات فولاد در ادامه می‌توانست موتوری برای رشد تولید در صنعت فلزات ایران باشد و با توجه به اینکه افت ارزش ریال در ادامه مزیت صادراتی را به دنبال دارد می‌توانست در نهایت افزایش صادرات فلزات ایران را رقم بزند و تا حدودی کاهش درآمد‌های نفتی ایران از محل تحریم‌ها را جبران کند، آمریکا با این اقدام به دنبال محدود کردن این درآمد است.

وی در ادامه راهکار برای مقابله با تحریم ها را اینگونه توضیح داد: نباید این راهکار‌ها را آشکار و تشریح کنیم.

قیافه با بیان اینکه بخش عمده‌ای از صادرات صنایع معدنی و فولاد ایران به کشورهای همسایه مانند عراق، پاکستان، آذربایجان و ازبکستان و غیره صورت می ‌گیرد، افزود: در حوزه سنگ آهن و مواد معدنی چین و کشورهای جنوب آسیا مشتریان ایران هستند. بخش عمده‌ای از صادرات صنایع معدنی و فولاد ایران به کشور‌های همسایه صورت می‌گیرد که تداوم آنها پس از این موضوع هم امکان پذیر است. چراکه همسایه های ایرانی این موضوع را به رسمیت نمی شناسند و همچنان مراودات خود را ادامه خواهند داد. ایران بازاری 400 میلیون نفری را در محدوده خود دراختیار دارد و اتفاقا با اغلب آنها مسیرهای زمینی و مرزهای گسترده‌ای ایجاد شده است. بنابراین ارتباط با شرکت‌های این کشورها که نیازمند تامین ماده اولیه فولاد و سایر فلزات هستند کار سختی نیست و می‌تواند فرصتی در اختیار کشورمان باشد که سهم بازار بیشتری در بخش‌های اقتصادی این کشورها برای خود متصورشود. در کنار این موضوع شرکتهای کوچک و متوسط داخلی می توانند شرکتهای کوچک و متوسط کشورهای صادراتی را هدف قرار دهد با توجه به اینکه اندازه این شرکت‌ها کوچک است و مراوداتی نیز با آمریکا ندارند و در عرصه بین المللی زیر ذره بین قرار ندارند می توانند همکاری بهتری داشته باشند.

وی در ادامه عنوان کرد: در حالت فعلی فرصتی باقی نمانده بلکه باید ضمن اینکه موانعی که به صورت ظالمانه برای ما ایجاد شده اجازه عبور داده شود نه اینکه با ابلاغ بخش نامه از ایستگاههای ذی ربط شرایط را پیچیده تر کنیم. ما قویاً با هر گونه بخشنامه محدودکننده‌ در حوزه تجارت خارجی و محدود کردن صادرات به ویژه در شرایط حال حاضر کشور مخالفیم.

فرانک امیدی قدیر قیافه ,انجمن ,سنگ آهن,تحریم ,آمریکا ,ترامپ 549
گالری عکس