امروز شنبه - 2 شهریور 1398
اكتشاف هزينه بر نيست بلكه سرمايه گذاري است
مهرداد اکبریان، رئیس انجمن سنگ آهن ایران:
اكتشاف هزينه بر نيست بلكه سرمايه گذاري است
تاریخ انتشار : 21 اسفند 1397
در حال حاضر میزان سرمایه گذاری در بخش اکتشاف معدنی بسیار پائین تر از ظرفیت بالای کشور در این حوزه است در حالي كه ایران در بحث اکتشاف پهنه های معدنی هنوز به نحو بایسته و شایسته ورود پیدا نکرده است اما بالاترین ارزش افزوده در بخش معدن مربوط به اکتشاف و صنایع معدنی است و این بخش به عنوان نخستین حلقه فعالیت‌های معدنی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

مهرداد اکبریان در اين خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار معدن نامه در پاسخ به این سئوال که در سال ۱۴۰۴ با کمبود سنگ آهن مواجه خواهیم شد یا خیر، اظهار کرد: اگر در سال ۱۴۰۴ به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد برسیم نیاز به ۱۶۵ تن سنگ آهن در آن زمان نیاز خواهیم داشت. شرایطی که در حال حاضر وجود دارد و با توجه به روند توسعه بخش فولاد هستیم بعید است سرمایه گذاران با توجه به مدت زمان کوتاهی که تا ۱۴۰۴ باقی مانده، به سمتی بروند که ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد را به سرانجام برسانند. به طوريكه نيار به سنگ آهن براي دستيابي به چشم انداز دو برابر توليد امروز است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن گفت: رشد متوازن در زنجیره ارزش با توجه به واقعیت‌های اقتصادی کشور نخستین شرط عاقلانه هماهنگی زنجیره است.

اکبریان با بیان اینکه در حال حاضر سنگ آهنی که تولید می‌شود کفاف بازار داخل و مواد خام کارخانجات داخل را می‌کند، خاطرنشان کرد: در گندله باید تولید را افزایش و در کنسانتره تولید را بهینه‌تر کنیم اما، در سنگ آهن تولید مازاد داریم.

وی ادامه داد: در این شرایط اگر بازار داخل را نتوانیم ایجاد کنیم و از طرفی صادرات به دلایل مختلف تضعیف شود تکلیف سرمایه گذارانی که بخش معدن وارد شده چه می‌شود بنابراین نباید هیجانی تصمیم گیری کرد.

رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن تصریح کرد: ایران جزو کشور‌هایی است که در بخش معدنی جزو کشور‌های مزیت دار است اما، از موضوع اکتشاف که از مهم‌ترین موضوعات در این بخش است چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی غافل بودیم و نياز به شناسايي ذخاير جديد داريم ولي كار زياد و مدوني انجام نشده و تنها ٧ درصد از مساحت كشور اكتشاف شده است.

اکبریان با بیان اینکه اکتشاف زیادی در کشور صورت نگرفته است، تصریح کرد: کشور کانادا با توجه به وسعت زیادی که دارد تاکنون دو بار به صورت کامل اکتشاف شده است اما، درصد‌های اکتشافی که در کشور داده می‌شود آمار‌های مناسبی نیست.

رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن با بیان اینکه در حال حاضر نباید به این اعداد فکر شود، گفت: بدون توجه به اینکه در آینده با کمبود سنگ آهن مواجه خواهیم شد یا خیر از هم اکنون باید برای اکتشاف فکر اساسی شود و بدانيم اكتشاف هزينه بر نيست بلكه سرمايه گذاري است.

اکبریان تصریح کرد: تمامی ذخایر آهنی کشور باید مشخص شود، اولویت برای استخراج آن‌ها با توجه به جانمایی کارخانجات باید صورت بگیرد و کارخانجات باید به سمت دریا کشیده شوند.

وي افزود: در بخش اكتشاف دو مرحله است در مرحله اول براي مطالعات اوليه بايد دولت وارد شود و در ادامه بعد از ارزش گذاري و طبقه بندي براي ادامه كار مكتشفين خصوصي وارد شوند.

وي افزود: اكتشاف ريسك بالايي دارد و سرمايه گذاراو نيازمند وامهايي هستند با بهره كم، درحاليكه حتي صندوق معدني براي بيمه معدنكاران در بخش اكتشاف هم خوب عمل نكرده است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
فرانک امیدی مهرداد اکبریان ,رئیس ,انجمن ,سنگ آهن ,اکتشاف ,هزینه بر,سرمایه گذاری 183
گالری عکس