امروز جمعه - 15 آذر 1398
 انتظارات جدید از بازار کنسانتره و گندله سنگ آهن در سال ۹۸
هادی گلزار در گفتگو‌ با معدن ۲۴ خبر داد
انتظارات جدید از بازار کنسانتره و گندله سنگ آهن در سال ۹۸
تاریخ انتشار : 19 اسفند 1397
بازار فولاد و صنایع بالادستی آن در سال ۹۸مطلوب خواهد بود.
هادی گلزار مدیر عامل شرکت معادن سنگ آهن احیا سپاهان گفت: با توجه به خروج دولت از قیمت گذاری دستوری فولاد انتظار می رود سال آینده برای فولاد سازان و تولید کنندگان کنسانتره و گندله سنگ آهن شرایط مطلوب تری نسبت به گذشته باشد.
وی تصریح کرد: مبنا قرار دادن قیمت فولاد در بورس کالا طبق نرخ های جهانی بطور قطع به سود دهی صنایع بالادستی فولاد نیز کمک خواهد کرد و انتظار می رود نهادهای نظارتی نظیر وزارت صمت نگاه بلند مدت به صنعت فولاد داشته باشند و ضمن توجه به اینکه تصمیمات کوتاه بلند نمی¬تواند راه حل مناسب در دوران کنونی باشد، در دام راه¬حل¬های بخشنامه¬ای نیفتند.
گلزار گفت: ایجاد تنوع در صادرات فولاد علاوه براینکه یک راهکار عملی برای مبارزه با تحریم ها است بلکه سبب ارز آوری خواهد شد و قدرت رقابت پذیری صنایع بالادستی و پایین دستی فولاد در بازار های جهانی را افزایش می دهد.
وی اظهار داشت: افزایش قیمت شمش فولاد خوزستان طی ماههای اخیر علاوه بر اینکه سوددهی شرکت های سنگ آهنی را افزایش داده، سبب واقعی شدن قیمت کنسانتره و گندله سنگ آهن شده است، بطوریکه در دوماه گذشته نرخ گندله و کنسانتره تقریبا یکسان بود اما هم اکنون شاهد فاصله قیمتی در میان محصولات زنجیره فولاد هستیم.
گلزار افزود: با توجه به اتفاقات اخیر در معدن سنگ آهن برزیل و حوادت مربوط به بندر واله در مالزی و به دنبال آن مشکلاتی که در عرضه جهانی سنگ آهن پیش آمد به نظر میرسد این موضوعات یک فرصت طلایی برای صادرکنندگان زنجیره فولاد در سال ۹۸ محسوب می شود. صادرات سنگ آهن در سال ۹۸ با توجه به رشد همزمان نرخ دلار و سنگ آهن سبب افزایش سودهی شرکتهای معدنی و ایجاد شرایط توسعه و همچنین جبران عقب¬ماندگی خواهد شد که برای کل زنجیره ارزش فولاد مفید و الزامی است. اما هم اکنون ۱۰شرکت برتر سنگ آهنی کشور بیش از ۶۰ درصد محصولات خودشان را در داخل می فروشند و الباقی را صرفاً با هدف تامین ارز و تامین تعهدات ارزی خود صادر می کنند.
عضو هیئت مدیره انجمن سنگ آهن افزود: با هدف کاهش تاثیر گذاری تحریم ها لازم است که شرایط صادرات برای محصولات در طول زنجیره ارزش فولاد فراهم شود. تصمیم تولید کنندگان سنگ آهن در گذشته و حال و خصوصاً در سال ۹۸ ابتدا بر تامین مواد اولیه کارخانه های فولادی داخلی و با هدف ارزآوری بیشتر برای کل زنجیره تولید فولاد است و با اینکه قیمت داخلی سنگ آهن حدود ۱۰درصد پایین تر ازنرخ صادراتی است، این موضوع برایشان در الویت قرار دارد. اما از سوی دیگر باید شرایط غیر قابل پیش¬بینی کشور را نیز لحاظ کرد و هر آن احتمال داد که صادرات یک یا چند محصول در بخش¬های مختلف این زنجیره، غیراقتصادی یا غیرممکن شود. بنابراین باید اولاً صیانت از منافع ملی و دوری از نگاه بخشی یا بنگاهی به عنوان هدف تعریف شود و ثانیاً با حفظ بازارهای جهانی و تحریک تقاضا در مواردی که ایران سهم مناسبی ندارد، شرایط داخل و خارج را به گونه¬ای که منجر به سهولت صادرات در همه محصولات زنجیره باشد فراهم نمود.
فرانک امیدی هادی گلزار ,انجمن ,سنگ آهن ,فولاد ,کنسانتره ,گندله 251
گالری عکس