امروز شنبه - 2 شهریور 1398
قدم اول را انجمن سنگ آهن برداشته، اکنون نوبت معدنکاران است
دولت به بخش خصوصی کمک نکرد
قدم اول را انجمن سنگ آهن برداشته، اکنون نوبت معدنکاران است
تاریخ انتشار : 14 آذر 1397
رئیس هیات مدیره انجمن سنگ‌آهن ایران در دومین بازدید استانی خود و در جلسه احیای معادن کوچک و متوسط استان زنجان به بررسی وضعیت معادن سنگ‌آهن کشور پرداخت.
به گزارش روابط عمومی انجمن سنگ آهن ایران، در جلسه ی کارگروه احیا معادن کوچک و متوسط استان زنجان که روز شنبه مورخ 10 آذر ماه در دانشگاه زنجان با حضور اعضای هیات مدیره انجمن سنگ آهن ایران، محدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران، دکتر عظیمی نماینده شرکت تهیه و تولید مواد معدنی و دبیر کارگروه احیا معادن کوچک و متوسط، مهدی حمیدی مشاور عالی معدنی ریاست سازمان صمت استان زنجان و جمعی از معدنکاران سنگ آهن این استان برگزار شد، مهرداد اکبریان رئیس انجمن سنگ آهن ایران به بررسی وضعیت معادن سنگ آهن پرداخت و با اشاره به نقش دولت در حمایت از معادن بخش خصوصی خاطرنشان کرد که دولت با وجود صحبت های فراوان در طول این سالها به واقع حامی بخش خصوصی نبوده است و بخش خصوصی معدن ایران نتوانسته سرمایه و فناوری های نوین خارجی را جذب کند.
وی افزود: معدنکاری یک کسب و کار است و کسب و کار باید درامد داشته باشد.. باید به صرفه باشد وقتی معدندار در موقعیت ضرر قرار می گیرد، چه کسی حمایتش می کند؟ در تمام این سالها وضعیت معادن کوچک و متوسط ایران بسیار وابسته به تقاضای چین بوده است و هیچ کس هیچ حمایتی از معادن سنگ آهن نکرده و اجحاف زیادی در حق معادن سنگ آهن ایران شده است. معادن غیر فعال و نیمه فعال زیادی به دلیل همراه نبودن دولت با بخش خصوصی ، در کشور وجود دارند. انجمن سنگ آهن ایران  طبق توافقات به عمل آمده در صدد است این معادن و مشکلاتشان را شناسایی کند. طبق رایزنی های به عمل آمده از سوی انجمن سنگ آهن با دولت، مبنی بر اینکه  اگر دولت از حمایت صحبت می کند باید از معادن کوچک حمایت کند، کارگروهی با عنوان احیای معادن کوچک و متوسط تشکیل شده است . همه می دانیم واقعیتی وجود دارد و آن این است که در غالب معادن ایران اکتشافات سطحی انجام شده است. شاید یک معدن کوچک نشانه ی یک ذخیره ی بزرگ باشد. بنا براین اگر ورود پیدا کنیم و مشکلات را مرتفع کنیم معادن کوچک شاید بتوانند تبدیل به معادن بزرگ شوند..
مهرداد اکبریان در ادامه ضمن اشاره به بازار سنگ آهن ایران در داخل و خارج افزود در داخل به دلایل مختلف از قبیل هزینه ی حمل، عیار، هماتیتی بودن سنگ آهن و ... سنگ آهن معدنکار را نمی خرند. آمدیم صادر کنیم گفتند خام فروشید. دلیل اصلی این بود که ما نقشه راه و برنامه طولانی مدتی نداشتیم. در حال حاضر هم نگرانی من به عنوان جزئی از خانواده سنگ آهن ایران همین است. بی تردید معادن کوچک و متوسط یکی از حساس ترین منابع درآمدی این کشور و یکی از منابع مهم ایجاد اشتغال در مناطق محروم هستند. یا باید به طور کل معادن را رها کنیم و یا اگر نمی¬خواهیم این ظرفیت از بین برود راه های متفاوتی برای حل این مشکل وجود دارد.
رئیس انجمن سنگ آهن ایران در انتها خاطر نشان کرد : ما به عنوان انجمن قدم اول را برداشته¬ایم مکاتبات و رایزنی ها انجام شده و دولت قبول کرده در کنار بخش خصوصی بایستد و در احیا و مرتفع نمودن مشکلات معادن، بخش خصوصی را یاری دهد، قدم بعدی خود معدنکار است . در این مرحله باید معدنکاران سنگ آهن و مشکلات و محدودیت هایشان را شناسایی کنیم و برای حل این مشکلات برنامه ریزی نماییم.


فرانک امیدی مهرداد اکبریان ,انجمن ,سنگ آهن ,کارگروه ,احیا ,معادن 196
گالری عکس