امروز پنجشنبه - 2 اسفند 1397
نگران سنگ‌آهن مورد نیاز بخش فولاد نیستیم
کرباسیان در پنجمین همایش سنگ‌آهن ایران:
نگران سنگ‌آهن مورد نیاز بخش فولاد نیستیم
تاریخ انتشار : 22 اردیبهشت 1397
پنجمین همایش سنگ‌آهن ایران عصر روز سه‌شنبه در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

در این همایش، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برنامه‌ریزی برای تولید ۵۵میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ گفت: بر خلاف شنیده‌ها بابت تامین سنگ‌آهن مورد نیاز تولید بخش فولاد، نگرانی وجود ندارد. 
به گزارش صمت، مهدی کرباسیان در پنجمین همایش بین‌المللی سنگ‌آهن ایران افزود: در افق ۱۴۰۴ نزدیک به ۱۶۰ میلیون تن سنگ‌آهن برای تولید فولاد نیاز داریم که این ظرفیت اینک حدود ۷۰ میلیون تن است و باید به بیش از ۲برابر افزایش یابد. در این راستا به دنبال ۲۵۰ هزار کیلومتر عملیات اکتشافی، ایمیدرو با کشف ذخایر جدید و ۱۵ محدوده معدنی که مورد استقبال بخش خصوصی هم قرار گرفته توانسته رو به جلو حرکت کند. 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه معادن بزرگ روباز دیگری برای سنگ‌آهن یا سایر کامودیتی‌ها پیش‌بینی نمی‌شود، گفت: باید به سراغ معادن عمیق برویم اما فناوری استخراج از معادن عمیق هم در کشور ما وجود ندارد.

تشکیل کنسرسیوم اکتشافی
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به صادرات ۶ میلیون تنی کنسانتره در سال ۱۳۹۶ اشاره کرد و آن را نشان‌دهنده توجه به فرآوری برشمرد. 
وی همچنین تشکیل کنسرسیوم اکتشافی از سوی شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی کشور را خواستار شد و گفت: دولت از این موضوع مهم حمایت می‌کند. 
کرباسیان ادامه داد: متاسفانه حقوق دولتی معادن در زیرساخت‌های مورد نیاز این حوزه هزینه نمی‌شود، در حالی که توسعه زیرساخت‌ها و تامین ماشین‌آلات معدنی بسیار مهم است. 
وی با بیان اینکه با کمک شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به ذخیره ۲ میلیارد تنی در عمق زمین رسیده‌ایم، گفت: این رقم قابل توجه است و بازهم امیدواریم در نهان زمین به این ذخیره‌ها برخورد کنیم اما در اکتشافات دچار عقب‌ماندگی‌های جدی هستیم. 
وی ادامه داد: به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم امسال در این حوزه کار جمعی انجام دهید و دولت نیز پشتیبانی و حمایت لازم را انجام خواهد داد چراکه برای تحقق ۵۵ میلیون تن فولاد، نیاز جدی به کمک شما برای تامین سنگ‌آهن مورد نیاز این بخش داریم. در این راستا نیز حمایت از معادن کوچک و متوسط که با امضای تفاهمنامه چند جانبه بین خانه معدن، گل‌گهر، میدکو و ایمیدرو منعقد شده می‌تواند به تامین سنگ‌آهن کمک کند. 
رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، تاکید کرد: برای افق۱۴۰۴ به ۱۶۰ میلیون تن سنگ‌آهن نیاز داریم. اکنون تولید سنگ‌آهن کشور نزدیک به ۷۰ میلیون تن است که باید ۲برابر شود چراکه برای آن ظرفیت‌ها و آینده خوبی پیش‌بینی می‌شود. 
وی با اشاره به معدن طلای موته یادآوری کرد: با پشتیبانی از معادن کوچک، تولید این معدن از سالانه ۲۰۰ کیلوگرم در سال‌های گذشته به بیش از ۶۰۰ کیلوگرم در سال ۱۳۹۶ افزایش یافت. 
وی افزود: ۲سال پیش، این نگرانی وجود داشت که آینده این حوزه چه می‌شود اما پیش‌بینی می‌شود امسال نسبت به سال‌های گذشته، وضعیت معادن و صنایع معدنی بهتر باشد و سنگ‌آهن نیز از این مقوله خارج نیست. بخشی از دلایل آن به ثبات و افزایش قیمت‌های جهانی کامودیتی‌ها مربوط است و بیشتر آن به دلیل تلاش و کوشش کارآفرینان است. 
کرباسیان با اشاره به اینکه معادن، نفت و گاز از نعمت‌های خدادادی این مرز و بوم است، تصریح کرد: با اکتشافات محدودی که انجام شده، ذخایر خوبی را کشف کردیم و در این بخش توسعه خوبی روی داده است. معدن، اولویت نخست اقتصاد ایران نبود و بعد از نفت و گاز قرار می‌گرفت اما با ۳ میلیارد تن ذخیره قطعی سنگ‌آهن اشتغال خوبی ایجاد شده است. 
رئیس هیات عامل ایمیدرو در ادامه، به یک اتفاق جدید در حوزه فرآوری در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی کرج اشاره کرد و گفت: فرآوری جدیدی به نام فرآوری موبایل در حال آزمایش است که نمونه آزمایشی فرآوری مواد معدنی آن هم در این مرکز انجام شده و نیازمند حضور سرمایه‌گذاران برای تولید انبوه این دستگاه هستیم. این کار به معادن مختلف کمک می‌کند تا مواد استخراجی خود از نوع پلاسری‌ها را فرآوری کنند.

 

کشف ۲ میلیارد تن ذخایر سنگ‌آهن عیار مناسب در عمق‌های متعارف 
معاون معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت در این همایش، خبر از کشف ۲ میلیارد تن ذخایر سنگ‌آهن عیار مناسب در عمق‌های متعارف با اکتشافات اخیر داد. 
جعفر سرقینی با بیان اینکه در زمینه اکتشافات عقب ماندیم، افزود: اما با تعریف پهنه‌ها مقدار زیادی مسائل اکتشافی حل شده و ما با همین اکتشافات غیر از ۲ میلیارد تن سنگ‌آهنی که خبرش اعلام شده، ۲ میلیارد تن دیگر ذخایر سنگ‌آهن عیار مناسب در عمق‌های متعارف کشف کرده‌ایم که به زودی از سوی مسئول مربوط اعلام خواهد شد. 
وی با اشاره به اینکه در سال ۹۱ تراز تجاری بخش معدن و صنایع معدنی، منفی یک میلیارد دلار بود، گفت: در سال ۹۶ این تراز، مثبت ۴ میلیارد دلار بود. 
وی با بیان اینکه در این چند سال به انواع و اقسام اتهام‌ها در این زمینه متهم شدم اما جلوی واردات را گرفتیم و صادرات را افزایش دادیم، افزود: همانطور که همه حاضران و سخنران‌های پنل‌ها نیز از ایجاد ارزش افزوده مواد معدنی در داخل دفاع کردند، وزراتخانه نیز همین سیاست را دنبال کرد که اگر قرار است ارزش افزوده یک ماده معدنی ایجاد شود بهتر است داخل کشور باشد و ایجاد اشتغال کند که خوشبختانه این سیاست درست جواب داده است. 
جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: توانسته‌ایم در ۵ سال گذشته ۸۰ میلیون تن به ظرفیت زنجیره فولاد اضافه کنیم. بر اساس آمارهای «تکنیک فولاد»که دقیق‌ترین و نزدیکترین آمار به وزارتخانه است، درحال‌حاضر ۲۰۰ میلیون تن در این چرخه ظرفیت داریم که۸۰ میلیون تن آن در چند سال گذشته ایجاد شده است. 
سرقینی درباره تحقق ۵۵ میلیون تن به عنوان سند چشم‌انداز نیز گفت: ما خود را موظف می‌دانیم آن را اجرا کنیم. با این رقم فاصله زیادی هم نداریم. همچنان که بارها گفته‌ام اگر قرار باشد یکی از اهداف «کمی» چشم‌انداز محقق شود به طور قطع، افق تولید فولاد است. درحال‌حاضر ۳۳ میلیون تن ظرفیت تولید داریم، ۱۰ میلیون تن ظرفیت دیگر نیز از آب و گل درآمده‌اند و ۴۰ تا ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند. روی ۳ تا ۴ میلیون تن ظرفیت دیگر هم می‌توان حساب کرد که با فولاد چابهار می‌توانیم به این افق دست یابیم. 
وی از مهندسان مشاور و سازندگان ایرانی که به کمک آنها ۲۰۰ میلیون تن ظرفیت چرخه تولید محقق شده و همچنین از شرکت‌های فکور صنعت، ام ام‌ای و ایریتک تشکر کرد. 
وی همچنین از مشوق‌های صادراتی سال ۹۷ گفت و افزود: ۱۳۰۰ میلیارد تومان مشوق‌های صادراتی برای امسال خواهیم داشت که امیدواریم بتوانیم افزایش صادرات را اجرایی کنیم. 
وی تاکید کرد: اکنون همه معدنی‌ها به فکر فرآوری افتاده‌اند. وزارتخانه هم از ابتدا دنبال همین موضوع بود.

 

مجلس به دنبال گیر دادن به معادن نیست
نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی نیز در پنجمین همایش سنگ‌آهن ایران گفت: من از ابتدای این سخنرانی‌ها به دقت گوش کردم اما دقیقا متوجه نشدم معادن چه مشکلاتی دارند و ما به عنوان قانون‌گذار چه کمکی می‌توانیم بکنیم.
مسعود پزشکیان افزود: ما در مجلس ننشستیم که به شما گیر بدهیم اما باید اطلاعات درست در اختیار ما باشد تا بتوانیم تصمیم‌گیری درست کنیم. 
وی تاکید کرد: مهم‌ترین مشکل کشور ما تصمیم‌گیری بر اساس داده‌های اشتباه یا ناقص است، پس معدنی‌ها برای ما نقشه راه درست کنند تا ما بر اساس همین نقشه تصمیم‌گیری کنیم.
وی اضافه کرد: البته باید به این نکته توجه کرد که آیا قرار است آنچه به عنوان ذخایر معدنی در دل زمین وجود دارد را در دوره کوتاهی برداشت کنیم یا برای آیندگان نیز بگذاریم؟
وی با بیان اینکه هدف ما در مجلس شورای اسلامی، حمایت از بخش معدن است تصریح کرد: منتظریم هر چه زودتر معدنی‌ها به توافق نظری در بیان مشکلات و چالش‌های قانونی برسند تا به عنوان قانون‌گذار بتوانیم کمک و حمایت لازم را انجام دهیم.

 

بین خصوصی‌ها و دولتی‌ها مرزبندی نکنیم
رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران گفت: با وجود گذشت حدود ۱۳سال از ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی هنوز بخش‌های معادن و فولاد دولتی تصمیم‌های کلان را می‌گیرند و بخش‌های خصوصی در برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری نقش چندانی ندارند. 
مهرداد اکبریان به عنوان نخستین سخنران پنجمین همایش بین‌المللی سنگ‌آهن ایران افزود: نقش معدن در اقتصاد ایران قابل چشم‌پوشی نیست اما ما را به خام‌فروشی، حراج منابع طبیعی و تخریب محیط‌زیست متهم می‌کنند و همین مسائل مبنای قانون‌گذاری‌های محدودکننده فراروی بخش معدن می‌شود. اما برخی، صادرکنندگان مواد معدنی را کارچاق‌کن تولیدکننده خارجی می‌نامند. 
به گفته این مسئول، فقط ۰/۳ درصد از مساحت کشور جزو عرصه‌های معدنی است اما از مقررات معدنی استفاده ابزاری می‌شود. 
وی تاکید کرد: باید اجازه دهیم بخش خصوصی وارد عرصه تولید شود. 
اکبریان بیان کرد: امروز صادرات سنگ‌آهن موضوعیت خود را از دست داده اما دولت در عمل به دنبال وضع عوارض و مالیات است. این موانع باید از پیش پای بخش خصوصی و معدن برداشته شود. 
وی گفت: برای تولید هر تن فولاد به ۳ تن سنگ‌آهن نیاز است اما برای توسعه معادن سنگ‌آهن کشور هیچ برنامه‌ای نداریم. برنامه پنجم توسعه یکی از کم‌خاصیت‌ترین برنامه‌ها بود و هیچ نتیجه خاصی نداشت در حالی که همزمان با این برنامه، سیاست‌های اصل ۴۴ از سوی رهبری ابلاغ شد. 
رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران، تشکیل ستاد زنجیره فولاد را یکی از اقدام‌های بسیار خوب دولت یازدهم برشمرد و تصریح کرد: اکنون دوران بخش خصوصی است. آیا با نظام دولتی می‌خواهیم به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد برسیم؟ این کار انجام‌شدنی نیست. امروز به بازتعریف مفاهیم واردات، صادرات، مزیت اقتصادی و... نیازمندیم تا دامن بخش خصوصی را از اتهام‌های ناروا پیرایش کنیم. 
وی ادامه داد: امروز اقتصاد ایران همانند زمان برنامه‌های سوم و چهارم به تحولات مبنایی نیاز دارد و محتوای این تحولات باید بازتعریف مفاهیمی باشد که در سال‌های متمادی، تعریف نادرست آنها مبنای تاختن به بخش خصوصی قرار گرفت.

 

برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد باید سنگ‌آهن وارد کنیم
پروفسور اصانلو، استاد برجسته دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ابتدای سخنرانی خود در پنجمین همایش بین‌المللی سنگ‌آهن ایران در اقدامی تحسین‌برانگیز از فاجعه معدن زمستان‌یورت یاد کرد و گفت: به تازگی نخستین سالگرد فاجعه معدن زمستان‌یورت را پشت سر گذاشته‌ایم و جا دارد یادی از کارگرانی کنیم که در این حادثه جان خود را از دست دادند و تلاش کنیم تعداد این حوادث به کمترین میزان ممکن برسد. 
وی افزود: ۶۲ درصد معادن سنگ‌آهن ایران در اقلیم‌های خشک و کم آب قرار گرفته‌اند. معدنکاری باعث شده این مناطق به آب دسترسی پیدا کنند و صاحب زیرساخت‌هایی مانند برق و... شوند. در سال ۲۰۳۰ میلادی حدود ۳۳ میلیارد تن سنگ‌آهن باید در جهان تولید شود تا به نیاز جهان پاسخ داده شود. 
این استاد دانشگاه تاکید کرد: تا سال ۱۴۰۴ باید دست کم ۱۰ معدن با ظرفیت ۱۰ میلیون تن داشته باشیم یا ظرفیت تولید معادن فعلی افزایش یابد تا بتوانیم به سنگ‌آهن موردنیاز برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد دست یابیم. 
او افزود: دسترسی به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد با روند فعلی امکان‌پذیر نیست مگر اینکه سنگ‌آهن را وارد کنیم.

 

کشف پریمیوم، ابزاری جذاب برای فولادی‌ها و سنگ‌آهنی‌ها
حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران در این همایش، ظرفیت‌های بورس کالا در رونق تجارت سنگ‌آهن ایران را تشریح کرد و گفت: با تلاش‌هایی که انجام شده، قرار است سنگ‌آهن به عنوان کالایی که در اقتصاد ایران اثرگذار است، در بورس کالا کشف نرخ شود و به سمت فضای بازاری سوق پیدا کند. 
وی، معاملات سنگ‌آهن در بورس‌های کالایی جهان را مورد بررسی قرار داد و اظهار کرد: بررسی روند قیمتی سنگ‌آهن در بازارهای جهانی در ۴۰ سال گذشته نشان می‌دهد که بهای این محصول از حدود سال ۲۰۰۰ میلادی از یک روند پایدار خارج شده و با نوسان قیمتی شدیدی رو‌به‌رو شده است. 
سلطانی‌نژاد از بورس کالای شیکاگو، بورس سنگاپور و بورس کالای دالیان به عنوان اصلی‌ترین بورس‌های کالایی جهان که به معامله سنگ‌آهن می‌پردازند نام برد و افزود: معاملات آتی سنگ‌آهن در بورس کالای دالیان در میان ۴۰ قرارداد مشتقه برتر فلزات در سال ۲۰۱۷ میلادی، جایگاه دوم را در اختیار گرفت و این قرارداد در بورس سنگاپور با فاصله زیادی نسبت به بورس کالای دالیان رتبه بیست و دوم را به خود اختصاص داد. 
سلطانی‌نژاد در ادامه، به روند معاملات سنگ‌آهن در بورس کالای ایران پرداخت و درباره تاریخچه پذیرش سنگ‌آهن در بازار فیزیکی اظهار کرد: بورس کالای ایران تاکنون بیشتر میزبان سنگ‌آهن صادراتی بوده است؛ به طوری که پذیرش سنگ‌آهن در رینگ صادراتی در خرداد ۱۳۹۰ انجام شد و در شهریور ۱۳۹۶ سنگ‌آهن در رینگ داخلی نیز مورد پذیرش قرار گرفت. 
وی به ابزارهای معاملاتی بورس کالای ایران نیز اشاره کرد و در تشریح انواع روش‌های معاملاتی در بازار فیزیکی گفت: در بازار معاملات کالاهای فیزیکی می‌توان از ۶ روش مختلف معاملات نقدی، سلف، نسیه، کشف پریمیوم، تهاتر و پیمان آتی استفاده کرد که از میان آنها معاملات تهاتر و پیمان آتی هنوز در بورس کالا راه‌اندازی نشده است. 
سلطانی‌نژاد به امکان پوشش ریسک به کمک ابزارهای معاملاتی بورس کالای ایران در بازار مشتقه نیز اشاره کرد و با بیان اینکه در این بازار می‌توان از ۲ ابزار اختیار معامله و قرارداد آتی استفاده کرد، شیوه معامله و فرآیند تسویه این ابزارها را تشریح کرد. 
سلطانی‌نژاد درباره معایب پیش رفتن بازار به سوی انحصار عنوان کرد: بالا بردن قیمت‌ها و کسب سود نامتعارف، کیفیت پایین محصولات در فضای غیررقابتی، تلاش نکردن برای تولید محصولات جدید، ایجاد تورم با فشار هزینه‌ای به مصرف‌کنندگان و پویا نبودن قیمت‌ها و اصلاح نشدن تخصیص منابع از معایب بازارهای انحصاری است.

فرانک امیدی همایش ,سنگ آهن ,فولاد ,پنجمین همایش ,کرباسیان 147
گالری عکس