امروز دوشنبه - 25 تیر 1397
گالری
قیمت سنگ آهن آرشیو
عنوانعیارCFRFOB
مگنتیت ریزدانه6047.170.00
 • استارت رفع محدودیت‌ها از صادرات گندله

  استارت رفع محدودیت‌ها از صادرات گندله

  بر اساس تصمیمی که دولت روز یکشنبه اعلام کرد عوارض صادرات گندله سنگ‌آهن از ۱۵درصد به ۵ درصد می‌رسد. به گزارش «دنیای اقتصاد» بر اساس مذاکرات انجمن سنگ‌آهن ایران با وزارت صنعت، معدن و تجارت احتمال صفر ماندن عوارض صادرات کنسانتره سنگ‌آهن برای سال جاری و توقف اخذ عوارض برای صادرات سنگ‌آهن دانه‌بندی شده همچنان وجود دارد.جزییات خبر

  1397/04/19
 • ۵ تصمیم کار ساز در جلسه مشترک معدنی ها با شریعتمداری

  ۵ تصمیم کار ساز در جلسه مشترک معدنی ها با شریعتمداری

  جلسه 12 تشکل بخش معدن کشور روز گذشته با حضور وزیر صنعت،معدن و تجارت و سه معاون وی برگزار شد.جزییات خبر

  1397/04/17
 • سنگ آهن پیش نیاز اصلی ۵۵میلیون تن فولاد

  سنگ آهن پیش نیاز اصلی ۵۵میلیون تن فولاد

  صنعت فولاد برای کشورها یک صنعت استراتژیک است. از این منظر که تولیدکننده مواد اولیه برای توسعه زنجیره‌هایی مانند ساختمان، تجهیزات صنعتی (کشتی، خودرو و …) و در کل زیرساخت برای صنعتی شدن یک کشور است. کشورهایی همچون کره جنوبی و ژاپن که معدن ندارند و صنایع معدنی و فولاد برایشان مهم است، مواد اولیه خود را وارد می کنند تا بتوانند صنعت فولاد به ویژه صنعت فولاد کیفی داشته باشند و محصولات با کیفیت مطلوب (نظیر خودرو، کشتی و …) تولید و به دنیا صادر کنند.جزییات خبر

  1397/04/14
 • رهبري بخش معدن در حال پوست‌اندازي است

  رهبري بخش معدن در حال پوست‌اندازي است

  سجاد غرقی، عضو خانه معدن ايران با اشاره به مطلبي كه اخيرا در يكي از رسانه‌هاي معدني در فضاي مجازي با عنوان "بي‌شناسنامه‌هاي معدن" منتشر شد، توضيحاتی داد: پس از انتشار اين مطلب و با توجه به اشتباهات روايي و عدم رعايت اخلاق حرفه ای رسانه ای، انتظار مي‌رفت رئيس خانه معدن ايران به علت نزديكي به اين رسانه، ضمن برخورد حرفه ای و درخواست عذرخواهی از بابت مطلب منتشره، از جایگاه یکی از پیشکسوتان صنف، به دفاع از خوشنامان معدن ، آقایان قیافه و شکوری مي‌پرداخت و با موضعی شفاف مانع از برداشت و شائبه نيابتي بودن اين مطلب در جامعه معدنی می شد. علی ایحال به عنوان یکی از حاضرین جلسه مذکور و نیز عضوي از خانه معدن ايران ذكر نكاتي را خالي از فايده نمي‌دانم.جزییات خبر

  1397/04/13
 • توقف صادرات معدنی با تصمیم جدید دولت

  توقف صادرات معدنی با تصمیم جدید دولت

  تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت ایجاد محدودیت‌هایی برای صادرات سنگ‌آهن و سایر مواد اولیه چرخه زنجیره فولاد، انتقادات جدی از سوی تولیدکنندگان و فعالان بخش خصوصی را در دو روز گذشته در پی داشته است. جزییات خبر

  1397/04/13
 • شروط وضع عوارض بر صادرات مواد معدنی

  قدیر قیافه گفت: هرگونه تصمیم گیری برای وضع عوارض صادرات مواد معدنی باید مبتنی بر رعایت آیین نامه ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید باشد تا به سهم ما در بازار معدنی جهانی لطمه ای وارد نکرده، همچنین اجرای آن باعث توقف کار واحدهای تولیدی نشود.

  1397/04/20
  بیشتر
 • شروط وضع عوارض بر صادرات مواد معدنی

  قدیر قیافه گفت: هرگونه تصمیم گیری برای وضع عوارض صادرات مواد معدنی باید مبتنی بر رعایت آیین نامه ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید باشد تا به سهم ما در بازار معدنی جهانی لطمه ای وارد نکرده، همچنین اجرای آن باعث توقف کار واحدهای تولیدی نشود.

  1397/04/20
  بیشتر
 • کاهش عوارض از ۱۵ به ۵ درصد چه نتایجی به همراه خواهد داشت؟
  استارت رفع محدودیت‌ها از صادرات گندله

  بر اساس تصمیمی که دولت روز یکشنبه اعلام کرد عوارض صادرات گندله سنگ‌آهن از ۱۵درصد به ۵ درصد می‌رسد. به گزارش «دنیای اقتصاد» بر اساس مذاکرات انجمن سنگ‌آهن ایران با وزارت صنعت، معدن و تجارت احتمال صفر ماندن عوارض صادرات کنسانتره سنگ‌آهن برای سال جاری و توقف اخذ عوارض برای صادرات سنگ‌آهن دانه‌بندی شده همچنان وجود دارد.

  1397/04/19
  بیشتر
 • مهرداد اکبریان، رئیس انجمن سنگ آهن ایران
  ۵ تصمیم کار ساز در جلسه مشترک معدنی ها با شریعتمداری

  جلسه 12 تشکل بخش معدن کشور روز گذشته با حضور وزیر صنعت،معدن و تجارت و سه معاون وی برگزار شد.

  1397/04/17
  بیشتر
 • بازار ثانویه ارز، صادرکنندگان را می‌ترساند

  روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی از آغاز به کار بازار ثانویه ارز خبر داد و گفت: در بازار ثانویه ارز صادرکننده و واردکننده برای مبادله ارز با یکدیکر به تفاهم رسیده و این اقدام در سامانه جامع تجارت ثبت و عملیاتی نیز می شود.

  1397/04/16
  بیشتر
 • محمد جواد عسکری، مدیر عامل صندوق بازنشستگی فولاد ایران
  سنگ آهن پیش نیاز اصلی ۵۵میلیون تن فولاد

  صنعت فولاد برای کشورها یک صنعت استراتژیک است. از این منظر که تولیدکننده مواد اولیه برای توسعه زنجیره‌هایی مانند ساختمان، تجهیزات صنعتی (کشتی، خودرو و …) و در کل زیرساخت برای صنعتی شدن یک کشور است. کشورهایی همچون کره جنوبی و ژاپن که معدن ندارند و صنایع معدنی و فولاد برایشان مهم است، مواد اولیه خود را وارد می کنند تا بتوانند صنعت فولاد به ویژه صنعت فولاد کیفی داشته باشند و محصولات با کیفیت مطلوب (نظیر خودرو، کشتی و …) تولید و به دنیا صادر کنند.

  1397/04/14
  بیشتر
 • ایران برای تامین نیاز خود به مشکل برمی‌خورد؟
  استارت محدودیت‌های الکترود گرافیتی در هند

  روز گذشته خبری در شبکه‌های مجازی تحلیل و خبررسانی حوزه‌های فولاد و سنگ آهن منتشر شد که بر مبنای آن احتمال عدم فروش الکترود گرافیتی به ایران از سوی هند را نشان می‌داد. بر این مبنا این کشور ممکن است تحت فشار آمریکا فروش این محصول به ایران را با سخت‌گیری‌های بیشتری روبه‌رو ساخته و حتی متوقف سازد.

  1397/04/24
  بیشتر
 • سرقینی در گفت‌وگو با مهر:
  بن‌بست صادرات برای واسطه‌های معدنی/ بساط رانت‌ها برچیده می‌شود

  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، با تشریح جزئیات مصوبه جدید صادراتی دولت به منظور الزام به صادرات تنها از مسیر تولیدکننده اصلی، گفت: راه صادرات از طریق واسطه‎ها، به بن‌بست خواهد رسید.

  1397/04/23
  بیشتر
 • شورای اقتصاد در ۱۲ گروه ابلاغ کرد
  تصویب عوارض صادراتی برای مواد خام

  عوارض صادراتی مواد معدنی خام یا مواد معدنی دارای ارزش افزوده پایین از سوی شورای اقتصاد برای ۱۲ گروه معدنی به تصویب رسید.

  1397/04/23
  بیشتر
 • با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت صورت گرفت
  بهره‌برداری از طرح توسعه کارخانه فولاد سبا

  طرح توسعه کارخانه فولاد سبا، از زیرمجموعه‌های شرکت فولاد مبارکه اصفهان با حدود ۸ هزار میلیارد ریال اعتبار روز گذشته با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید. با بهره‌برداری از این مجموعه، میزان تولید فولاد در این واحد از ۷۵۰ هزار تن به ۶/ ۱ میلیون تن در سال افزایش می‌یابد.

  1397/04/20
  بیشتر
 • سید علیرضا سیاسی راد، عضو هیئت مدیره صندوق بازنشستگی کشوری
  شکوفایی معدنی در گرو رشد سرمایه‌گذاری

  توجه بیشتر مسوولان به تولید سنگ‌آهن در کشور می‌تواند نوید‌بخش آینده‌ای درخشان در صنایع معدنی باشد.علیرضا سیاسی‌راد دبیر سابق انجمن سنگ‌آهن ایران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: استفاده از بورس کالا می‌تواند موجب شفاف‌سازی قیمت‌های مواد معدنی شود چنانکه می‌توانیم از ظرفیت‌های بورس در جهت تقویت تولیدکنندگان فولاد و سنگ‌آهن بهره ببریم.

  1397/04/20
  بیشتر
 • مجلس نگران آینده بخش معدن است

  نماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی معتقد است وزارت صنعت، معدن و تجارت آن طور که باید به بخش معدن توجه ندارد.;

  1397/04/19
  بیشتر
 • دکتر موسی غنی‌نژاد
  جنگ اقتصادی؛ استراتژی و تاکتیک

  جنگ اقتصادی اصطلاحی است که این روزها هم در صحنه جهانی و هم در عرصه داخلی سخن از آن به شدت باب شده است و بر آن تاکید می‌شود. این اصطلاح آشکارا در تضاد با مفهوم اقتصاد آزاد یا بازار آزاد است؛ چراکه در چنین بازاری که تمامی مشارکت‌کنندگان در آن سود می‌برند، سخن گفتن از جنگ بی‌معنی است.

  1397/04/24
  بیشتر
 • وزیر صنعت، معدن و تجارت:
  فشار مالیاتی از تولید برداشته شود

  وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه تامین درآمد برای دولت مهم است اما فشار به تولیدکننده در دوره‌ای که فشارهای خارجی اعمال می‌شود، باید به حداقل برسد تا بتواند تولیدش را انجام دهد، گفت: در شرایط کنونی نباید مالیات واحدهای تولیدی افزایش پیدا کند و باید حمایت از تولید در دستور کار قرار گیرد.

  1397/04/23
  بیشتر
 • بنگاه‌های کوچک؛ نقطه اتصال ایران به جهان

  کشورهای اروپایی، شرکت‌های کوچک و متوسط را ناجی برجام یاد می‌کنند و معتقدند در شرایط کنونی همکاری SMEها می‌تواند بهترین گزینه برای عبور از شرایط کنونی باشند.

  1397/04/20
  بیشتر
 • رئیس سازمان نظام مهندسی معدن:
  رونق بازار صنایع معدنی زمان‌بر است

  رئیس سازمان نظام مهندسی معدن از آغاز استخراج از معادن کم‌عیار با ذخایر بالا برای ایجاد اشتغال و حمایت واحد‌های تولیدی خبر داد.

  1397/04/19
  بیشتر
 • محمد شریعتمداری ابلاغ کرد
  دو دستور برای کارت‌های بازرگانی

  وزیر صنعت، معدن و تجارت دو دستور جدید برای کارت‌های بازرگانی صادر کرد. براساس ابلاغیه محمد شریعتمداری، تایید کارت بازرگانی بدون اطمینان کامل از هویت متقاضی و احراز شرایط دریافت ممنوع خواهد بود و از سوی دیگر همه کارت‌هایی که در گذشته صادر شده‌اند مجدد باید مورد ارزیابی قرار گیرند.

  1397/04/19
  بیشتر
 • صادرات به آزادی عمل بیشتری نیاز دارد
  فراز و فرود یک دستور سنگ‌آهنی

  هفته گذشته خبر ایجاد محدودیت‌های وزارت صنعت روی صادرات سنگ‌آهن و مشروط کردن صادرات این ماده معدنی موجب واکنش‌های زیادی از سوی فعالان در بخش خصوصی سنگ‌آهن شد؛‌ چنانچه این فعالان این تصمیم را به نفع بازار مواد معدنی و سنگ‌آهن ندانسته و در ادامه بر این باور بودند دولت باید نقش خود در تصمیم‌گیری‌های بزرگ را برجسته کرده و در این زمینه اعمال قدرت کند و در تصمیم‌گیری‌های کوچک، دخالتی نکند در واقع تصمیم‌گیری‌های کوچک و از این دست مانند موضوع صادرات مواد معدنی، غیر از اینکه باعث پاره شدن زنجیره به هم پیوسته تولید می‌شود، هیچ نتیجه‌ای ندارد.

  1397/04/17
  بیشتر
 • پروا سلطانی/ فعال اقتصادی و عضو انجمن سنگ آهن ایران
  بی‌ثباتی ریشه‌دار بخش معدن

  امسال در حالی به استقبال روز صنعت و معدن رفتیم که رویدادهای اقتصادی جهانی و داخلی شرایط مبهمی را برای دست‌اندرکاران این حوزه فراهم کرده است. تنگناهای ناشی از نرخ ارز، علاوه‌بر تاثیری که بر روابط معدن‌کاران ایرانی با بازارهای جهانی خواهد داشت، به افزایش قیمت فعالیت‌های معدن‌کاری و در نتیجه کاهش رقابت‌پذیری محصولات معدنی منجر می‌شود و همه اینها در شرایطی است که بدانیم آسیب‌پذیری معادن در برابر بحران ارز و تحریم‌های آمریکا ریشه در سوءمدیریت ۳۰ ساله در بخش معدن دارد.

  1397/04/11
  بیشتر
 • پروا سلطانی/ فعال اقتصادی و عضو انجمن سنگ آهن ایران
  ریسک‌های پیش‌رو

  شرایط کسب‌وکار امروز ایران با توجه به اتفاقات پیش‌آمده از ابتدای سال ۱۳۹۷ در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. تصمیم‌گیری‌های ارزی دولت بعد از افزایش شدید نرخ ارز در ابتدای سال شرایط ناپایداری شدیدی را ایجاد کرد.

  1397/04/09
  بیشتر
 • رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران:
  نرخ ارز به موازات تورم، افزایش یابد

  رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران معتقد است، نقشی که صرافی ها می توانند برای تولید داشته باشند بسیار بیشتر از نقش بانک ها خواهد بود. درنتیجه باید به این بازار که غیر فعال شده، حیاتی دوباره بخشید.;

  1397/04/09
  بیشتر
 • واگذاری۱۵ بلوک معدنی در پهنه آباده - جازموریان به بخش خصوصی

  طی مراسمی با حضور رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ۱۵ بلوک معدنی در پهنه آباده - جازموریان، به ۷ شرکت بخش خصوصی واگذار شد.

  1397/04/09
  بیشتر
 • رشد ۸ درصدی تولید سنگ‌آهن در چادرملو

  بیش از ۱۴۰ هزار تن شمش فولادی طی دو ماه نخست سال جاری در کارخانه فولاد چادرملو در اردکان یزد تولید شد.

  1397/03/21
  بیشتر
 • رشد ۴۰ درصدی تولید کنسانتره در گل‌گهر

  شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در دو ماه نخست سال جاری از فروش محصولات خود، معادل ۱۰ هزار و ۶۵۰ میلیارد و ۷۰۴ میلیون ریال درآمد شناسایی کرد.

  1397/03/21
  بیشتر
 • بررسی کاهش قیمت سنگ آهن
  نگاهی به بازار سنگ آهن استرالیا

  بر اساس اخبار منتشر شده در سال 2018، استرالیا انتظار دارد تا پایان سال حجم صادرات سنگ آهن خود را به 860 میلیون تن برساند که کمتر از 874 میلیون تن صادراتی است که در گزارش ماه مارس منتشر کرده بود.

  1397/04/20
  بیشتر
 • تامین سنگ‌آهن فولاد بحرین، تعلیق شد

  شرکت فولاد بحرین می‌گوید: پس از نشتی در یکی از خط لوله های انتقال، در قرارداد خود با آنگلوامریکن متضرر شده است.;

  1397/04/09
  بیشتر
 • ریوتینتو اولین معدن مکانیزه جهان را راه اندازی می کند

  ریو تینتو در سال ۲۰۱۹ شروع به ساخت معدن سنگ‌آهن Koodaideri می‌کند.

  1397/03/29
  بیشتر
 • «پرو» پروژه‌های معدنی را به جوامع محلی تحمیل نمی‌کند

  رئیس‌جمهور جدید پرو روز چهارشنبه گفت: پروژه‌های معدن‌کاری را در جوامع محلی تحمیل نخواهد کرد، اما به دنبال ترویج سرمایه‌گذاری‌های معدنی است تا از افزایش قیمت مواد معدنی بهره‌مند شود.;

  1397/02/01
  بیشتر
 • در گفت‌وگو با رئیس انجمن سنگ‌آهن بررسی شد
  خطاهای دولتی در بخش معدن ایران

  یکی از سندها و برنامه‌های اقتصادی مهمی که در کنار برنامه‌های مختلف جامع فولادی همچون «افق ۱۴۰۴» یا «برنامه ششم توسعه»، وجود دارد، «سند اقتصاد مقاومتی» است. این برنامه و سند مهم که در ادبیات و گفتمان دولتمردان و بخش خصوصی بارها به آن اشاره شده و می‌شود و همه این دو طیف ملزم به اجرای بندهای مختلف آن در صنایع مختلف هستند همواره از سوی بخش خصوصی مورد پرسش‌های مختلف قرار گرفته است.

  1396/12/22
  بیشتر
 • بررسی تولید سنگ آهن در ترکیه
  معادن کم‌عیار، عامل کاهش تولید سنگ آهن ترکیه

  به دلیل افزایش سهم روش غیر مستقیم فولادسازی ترکیه، نیاز این کشور به سنگ آهن افزایش خواهد یافت و با توجه به اینکه معادن این کشور اغلب از نوع کم‌عیار هستند، این به معنای واردات بیشتر سنگ آهن خواهد بود.

  1396/12/22
  بیشتر